Minden évben szeptember második szombatján ünnepeljük az elsősegélynyújtás világnapját. Mai napon tehát arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy milyen fontosak az ez irányú alapismeretek, hogy balesetek, rosszullétek esetén javítani tudjuk a túlélési feltételeket, csökkenteni a szervek károsodását.
Ennek legideálisabb eszközeként blogot indítunk, hogy interaktív módon tudjunk beszélni egy-egy szerencsétlen helyzet minél hatékonyabb orvoslásáról.
Az elsősegélynyújtás olyan orvosi – helyesebben egészségügyi ellátást jelent, amelyet általában közvetlenül a sérülés bekövetkezte után és azon a helyen adnak, ahol a baleset történt. Gyakran egyszeri, rövid távú kezelésből áll, és kevés technológiát vagy képzést igényel a megvalósítása.
Az elsősegélynyújtás magában foglalhatja a kisebb vágások vagy karcolások megtisztítását; enyhébb égési sérülések kezelését; kötszerek alkalmazását; vény nélkül kapható gyógyszerek használatát; gyulladásos hólyagok kiürítését; idegentest eltávolítását a szemből; masszázst; és forszírozott folyadékbevitelt a hőstressz enyhítésére. Valós számuk és intenzitásuk nem megfogható, mert az ellátással kapcsolatosan jelentési kötelezettség Magyarországon nincs. Elsősegély pont üzemeltetését például egy strandon be kell jelenteni a területileg illetékes kormányhivatal népegészségügyi osztályán, de ezt követő adatgyűjtés a működésével kapcsolatban nem történik. Azonban ez nem csak országunkban van így, az OSHA (Occupational Safety and Health Administration, USA) felülvizsgált nyilvántartási szabálya, amely 2002. január 1-jén lépett hatályba, nem írja elő az elsősegélynyújtási esetek dokumentálását. Például: Egy dolgozó bemegy az elsősegély-szobába a munkahelyén és egy bejegyzett ápolónő ellátja sérülését. Bár a nyilvántartott ápoló egészségügyi szakember, a munkáltatónak nem kell bejelentenie a balesetet, mert a dolgozó egyszerűen elsősegélyben részesült.
Amennyiben emelt szintű segítségre – mentőellátásra – van szükség ők már készítenek esetlapot a történtekről.
Elsősegélypont létrehozásához kormányhivatali bejelentés, abban jártas szakember jelenléte és egy EU-szabvány szerinti B-jelű egészségügyi mentődoboz elégséges. A szakmai igényesség nyilván kiterjesztheti a felvonultatott eszközök palettáját.
Ki jártas kellőképpen az elsősegély ellátással kapcsolatos folyamatokban?
Legideálisabb, ha egészségügyi végzettséggel rendelkező személy folytatja azt, de a segítség nyújtása állampolgári kötelezettségünk. Mindenki köteles tehát elsősegélynyújtásra, de csak olyan esetekben nyújtsunk segítséget, amelyekhez kellő ismeretekkel és szakképzettséggel rendelkezünk. A szakszerűtlen beavatkozás ugyanis súlyos károkat okozhat. Az elsősegély nyújtás tehát olyan egészségügyi beavatkozás, melyet bárki – laikus vagy valamilyen egészségügyi képzettséggel rendelkező személy – elvégezhet a sürgősségi ellátás megkezdése előtt azért, hogy a baleset vagy hirtelen egészségkárosodás következményeit elhárítsa.
Hogyan szerezhetünk képzettséget elsősegélynyújtás terén?
Legelterjedtebbek a Magyar Vöröskereszt tanfolyamai, de már számos egyéb szervezett képzést találhatunk az interneten, vagy a környezetünkben tőlük függetlenül is. Aki közúti jogosítványt szerzett, vizsgát is tett tudásából egy bizottság előtt, esetükben képzett elsősegélynyújtókról beszélünk. Kedvtelési célú hajóvezetői engedély megszerzése esetén az elméleti vizsga tartalmaz a témával kapcsolatos kérdéseket is, de itt kifejezetten ilyen irányú felmérése a tudásnak nincsen. A fentiek mellett egyre gyakoribbak a nagy létszámot foglalkoztató munkahelyek organizált képzései. Bármilyen fórumon is váltunk birtokosaivá elsősegélynyújtási ismereteinknek, nagyon fontos, hogy azokat szintentartsuk. Olvassunk róla, nézzünk ezzel kapcsolatos videókat, de a legideálisabb, ha szervezett körülmények közt, egy gyakorlott mentor mellett elevenítjük fel azokat.
– apróbb sérülések, mini traumák ellátása – sebkezelés
– enyhébb égési sérülések kezelése
– sportsérülések helyszíni ellátása
– hőstressz kezelése
– félrenyelés
– teendők eszméletlen beteg esetén
– gyermekekkel kapcsolatos segítség