A fogkő a fogíny alatt képződő megkeményedett ásványi anyagokra utal. Felülete érdes, színe pedig eltér a fogakétól, teljesen matt hatása van. A nyálunkban, illetve bármely ételben és italban található baktériumok egyfajta lerakódást hoznak létre a fog felszínén, a fogíny és a fog találkozásánál. Az étkezések után ételmaradékok tapadnak meg a fog felszínén, ezt hívjuk lepedéknek, ami fogmosással eltávolítható. Ebben a lepedékben baktériumok tapadnak meg, tökéletes táptalajt találnak itt, ugyanis cukrokkal, keményítőkkel táplálkoznak. A probléma az ezzel, hogy erős savakat termelnek, amik oldják a fog külső részét, a zománcot. A folyamat a lepedék megkeményedésével jár, ami fogkő kialakulásához vezet. Míg a foglepedék egy része otthoni szájhigiéniával eltávolítható, addig a fogkő már csak professzionális kezeléssel kezelhető. A fogkő nemcsak esztétikai problémákat okoz, hanem olyan fogászati megbetegedésekhez is vezethetnek, amelyek akár a fogak elvesztésével is járhatnak.
Kétféle fogkő típus tudja megnehezíteni az életünket, a fogkő típusokat pedig elhelyezkedésük alapján tudjuk megkülönböztetni. Az íny alatti (subgingivális) és íny feletti (supragingivális).
Az íny feletti fogkő sokkal könnyebben eltávolíthatóak mert kevésbé tapadnak a foghoz, mint az íny alatt elhelyezkedő fogkövek, ami a fogínytasakban alakul ki. Sokkal erősebben tapad és jóval nehezebb eltávolítani, színe majdnem fekete.
Fogorvos vagy szájhigiénikus által végzett fogkő eltávolítást, professzionális fogkő eltávolításnak nevezzük, amelyet végezhetünk kézi vagy gépi eszközökkel.
Az egyik leghasznosabb eszközünk az ultrahangos depurátorok. Ezek a gépek 21-42000 Hz frekvencián képesek rezegni. A depuráló rezgőfej által felvett és továbbított hangrezgések hatására képződő légbuborékok zúzzák porrá a fogkövet, ezáltal a zománc károsodása nélkül tudjuk eltávolítani. Nekünk szakembereknek nagy figyelmet kell szentelnünk megfelelő fej kiválasztására és annak hangolására, ahol a frekvencia és a hűtővíz egyaránt befolyásolják a fogkő eltávolítás hatékonyságát. A depurálás után a polírozás következik, hogy a fogazat felszínén lévő egyenetlenségeket kisimítsuk. Természetesen, ha szükség van más polír eszközökre, azokat nyugodtan használhatjuk, mint pl. polírcsík a fogak közti terület polírozásához.
Azok a páciensek, akik pacemakerrel rendelkeznek, csak szónikus vagy kézi depurátorok használhatók. Az ultrahang készülék megzavarhatja a szívritmusszabályzó készülék elektronikáját.
Fontos megemlítenem, hogyha már valaki tudja fogkő kialakulásának okát, akkor már azt is tudja, hogy mit tehet a fogkő kialakulása ellen. A válasz nagyon egyszerű: megfelelő szájhigiénia gyakorlása. Ez azonban nem merül ki a napi kétszeri fogmosásban, habár ez az alapja. Nagyon fontos, hogy a fogmosás annyira alapos legyen, hogy minden egyes felület érintse. A leghátsó fogak, és a fogak közeit is. Érdemes odafigyelni az olyan helyekre, mint a fogtorlódások, fogszabályzó miatt nehezen hozzá férhető területek, itt gyakran alakul ki fogkő. A fogkő megelőzéséhez mindenképpen ajánlott a napi rendszerességű fogselyem használat is, ugyanis segít abban, hogy a fogkefe sörtéi számára elérhetetlen területeket is megtisztítsuk. A szájüregben megtalálható baktériumok szeretik a cukrokat, így érdemes elkerülni a magas cukortartalmú ételeket, szénsavas italokat, de a dohányzás is rizikó faktort jelent.