Sok esetben az idegrendszeri panaszok hátterében nem egy önálló betegség, hanem más szervek, vagy szervrendszerek betegsége állhat. Szakorvosaink évtizedes szaktudással és tapasztalattal, átfogó szemlélettel, egyénre szabottan a legmegfelelőbb kezelési tervet dolgozzák ki.
A neurológia, ideggyógyászat egyrészt a veleszületett neurológiai rendellenességekkel, másrészt az idegrendszert érintő fertőzésekkel, azok tüneteivel, mint a magas láz, a szűnni nem akaró fejfájás, hányás, szédülés, ájulás, idegrendszeri görcsök, mozgászavar és bénulás foglalkozik. Az idegrendszert megtámadó kórképek esetében beszélhetünk elsődleges eltérésekről, mint a Parkinsor kór, Alzheimer kór, Sclerosis multiplex, illetve más betegségek szövődményeként kialakuló, úgynevezett másodlagos eltérésekről, például magas vérnyomás, cukorbetegség következtében kialakuló érrendszeri károsodásokról, melyek akár strokehoz vezethetnek.
A központi és periferiás idegrendszer szervi betegségei között a leggyakoribbak: fejfájások, agyi vérkeringési zavarok, – stroke -ok, emlékezetzavarok, Parkinson- kór, különböző eredetű (diabeteshez társuló, alkoholos, stb.) idegzsábák = polyneuropátiák, a gerinc betegségei – porckorongsérvek, meszes elfajulások, ezek által okozott nyaki-, hát- és derékfájdalmak, kar- és ülőidegbántalmak, hangulat- és alvászavarok.
Az első szakorvosi vizsgálat alkalmával anamnézis felvétel történik, a régebbi kórtörténet megbeszélése – lehetőleg zárójelentések, leletek- áttekintése – nem csak az ideggyógyászattal kapcsolatos dokumentációk, hiszen a társszakmák leletei szintén kulcsfontosságúak lehetnek a diagnózis felállításában.
A legfontosabb az aktuális panaszok meghallgatása, célirányos kérdésekkel pedig a lehető legpontosabb kép kialakítása a beteg panaszairól.
Ezután következik a diagnózis, kórismék felállítása – ha szükséges, a kiegészítő konzíliumi vizsgálatok megbeszélése, gyógyszeres kezelés lehetőségeiről történő felvilágosítás , receptírás.
Ellenőrző vagy kontroll vizsgálat alkalmával az előző neurológiai szakvizsgálat óta történt állapotról való beszámolás meghallgatására, időközben történt vizsgálati leletek áttekintésére, a leletek és a gyógyszeres kezelés megbeszélésére, receptírásra kerül sor.
Természetesen a Pácienst kísérő személy – kívánságuk szerint – részt vehet a szakvizsgálatokon. Vannak olyan esetek , amikor ez kívánatos is a Páciens érdekében történő jó együttműködés céljából.