Az ultrahang vizsgálata gyors, hatékony és pontos vizsgáló módszernek számít, melynek bizonyítottan nincs káros hatása még a fejlődő szervezetre sem, így bármilyen életkorban biztonsággal elvégezhető.
A vizsgálatok a szervezet nagy részének megfigyelésére alkalmasak, csak a nagy levegőtartalmú szervek (pl. gázos belek, tüdők) és a csontok nem szűrhetőek ezzel az eljárással. A látható, kétdimenziós képen kívül alkalmas a mélyebb képletek méreteinek meghatározására, azok mozgásviszonyainak feltérképezésére, szervezeten belüli áramlások mérésére. Nem veszélyes, szabadon ismételhető eljárás.
Hasi panaszok esetén célszerűen mindig az ultrahang az első vizsgálat. Hatékony és fájdalommentes eljárás. Elsősorban nem az üreges szerveket (gyomor, bélrendszer), hanem a májat, epehólyagot, hasnyálmirigyet, lépet és veséket, a kismedencében pedig a húgyhólyagot, a méhet, a petefészkeket és férfiaknál a prosztatát vizsgáljuk.
Az eljárás során a hónaljárok és az emlő vizsgálata történik meg kiegészítve az orvos által végzett tapintással. Az ultrahangos felvétel láthatóvá teszi az esetleges daganatok, ciszták, jóindulatú csomók, gyulladásos folyamatok jelenlétét. Kétes esetekben a vizsgálatot feltétlenül érdemes mammográfiával kombinálni.
Az eljárás során vizsgáljuk a szerv nagyságát, a benne látható elváltozásokat, viszonyát a légcsőhöz, hogy kiderüljön, van-e benne ciszta, gyulladás vagy daganat.
Az eljárás a magas vérnyomással, szív- és keringési problémákkal kezelt betegek szűrővizsgálata. A koponyát ellátó nagy nyaki verőereknél vizsgálja az áramlást, az erek tágasságát és lefutását. Segítségével az erekben az áramlási viszonyok, esetleges szűkületek, elzáródások igazolhatók vagy kizárhatók, így az agyi keringés veszélyezettségéről is képet kaphatunk.