Tavasztól őszig különösen aktívak a kullancsok. Nem csak az erdőkben, hanem a városi parkokban, kertekben is találkozhatunk velük. A kullancsok által terjesztett egyik leggyakoribb betegség a Lyme-kór, amit fontos időben felismerni.
A jó idő beköszöntével egyre többen választjuk a természetet kikapcsolódásként – legyen szó egy hétvégi kirándulásról, kerti munkáról vagy csak egy játszótéri délutánról. A napsütéses időszaknak azonban van egy árnyoldala is: a kullancsszezon is ilyenkor indul be igazán.
A kullancsok nem csupán kellemetlen élősködők – egyes fajaik komoly betegségek, például a Lyme-kór terjesztői lehetnek. Ezért kulcsfontosságú, hogy felismerjük a csípést, tudjuk, hogyan távolítsuk el biztonságosan a kullancsot, és mikor szükséges orvoshoz vagy laboratóriumba fordulni.
Sokan tévesen úgy gondolják, hogy kullancsokkal csak az erdőben találkozhatunk. Valójában azonban városi parkokban, fűvel borított udvarokon, játszótereken, de akár a kutyánkról is a bőrünkre kerülhetnek. A kullancsok szeretik a párás, árnyékos, bokros területeket, és rendszerint a növényekről „ejtőernyőznek” rá az emberre vagy állatra, amikor az hozzájuk dörgölőzik.
Sokan első ijedségükben azonnal elkezdik „kikapargatni”, lekenni olajjal vagy kihúzni puszta kézzel. Ezek azonban veszélyes hibák lehetnek, ugyanis növelhetik a fertőzésveszélyt.
Így járjunk el helyesen:
Nem minden kullancscsípés igényel orvosi ellátást, de vannak olyan esetek, amikor mindenképp indokolt:
A Lyme-kór (borreliosis) a Borrelia burgdorferi baktérium által okozott fertőző betegség, amelyet a fertőzött kullancsok terjesztenek. Kezeletlenül súlyos szövődményekhez vezethet – például ízületi gyulladás, idegrendszeri problémák, szívritmuszavarok is kialakulhatnak.
Az első tünetek általában a csípést követő 1-4 héten belül jelentkeznek, és sokszor megtévesztően enyhék: fáradtság, hőemelkedés, nyirokcsomó-duzzanat, majd később a jellegzetes bőrpír.
A Lyme-kór szerológiai vizsgálata (vérvétel útján) az ellenanyagokat mutatja ki. Az ellenanyag-termelés azonban időbe telik, ezért a vérvizsgálat leghamarabb a csípés után 2-3 héttel ad megbízható eredményt.
Javasolt a laborvizsgálat, ha:
Nem minden csípés vezet fertőzéshez, de jobb az elővigyázatosság. Ha bizonytalan abban, hogy sikerült-e eltávolítani a kullancsot, ha szokatlan tüneteket észlel, vagy csak szeretné kizárni a Lyme-kór lehetőségét, ne halogassa a kivizsgálást.