Blog KULLANCSSZEZON VAN: TUDNIVALÓ A KULLANCSCSÍPÉSRŐL ÉS A LYME-KÓRRÓL 2025. May 28.

Tavasztól őszig különösen aktívak a kullancsok. Nem csak az erdőkben, hanem a városi parkokban, kertekben is találkozhatunk velük. A kullancsok által terjesztett egyik leggyakoribb betegség a Lyme-kór, amit fontos időben felismerni.

A jó idő beköszöntével egyre többen választjuk a természetet kikapcsolódásként – legyen szó egy hétvégi kirándulásról, kerti munkáról vagy csak egy játszótéri délutánról. A napsütéses időszaknak azonban van egy árnyoldala is: a kullancsszezon is ilyenkor indul be igazán.

A kullancsok nem csupán kellemetlen élősködők – egyes fajaik komoly betegségek, például a Lyme-kór terjesztői lehetnek. Ezért kulcsfontosságú, hogy felismerjük a csípést, tudjuk, hogyan távolítsuk el biztonságosan a kullancsot, és mikor szükséges orvoshoz vagy laboratóriumba fordulni.

Hol fordulhatnak elő kullancsok?

Sokan tévesen úgy gondolják, hogy kullancsokkal csak az erdőben találkozhatunk. Valójában azonban városi parkokban, fűvel borított udvarokon, játszótereken, de akár a kutyánkról is a bőrünkre kerülhetnek. A kullancsok szeretik a párás, árnyékos, bokros területeket, és rendszerint a növényekről „ejtőernyőznek” rá az emberre vagy állatra, amikor az hozzájuk dörgölőzik.

Mi a teendő, ha kullancsot találunk a bőrünkben?

Sokan első ijedségükben azonnal elkezdik „kikapargatni”, lekenni olajjal vagy kihúzni puszta kézzel. Ezek azonban veszélyes hibák lehetnek, ugyanis növelhetik a fertőzésveszélyt.

Így járjunk el helyesen:

  1. Ne kenjük be semmivel (pl. olaj, krém, alkohol)! A kullancs fojtogatása azt okozhatja, hogy visszaöklendezi a fertőzött váladékot a szervezetünkbe.
  2. Használjunk speciális kullancs-eltávolító csipeszt (gyógyszertárban kapható, olcsó és hasznos eszköz).
  3. Minél közelebb a bőrhöz, határozott, lassú mozdulattal húzzuk ki a kullancsot. Ha szükséges, enyhén csavarjuk.
  4. Ne nyomjuk össze a kullancs testét, és lehetőség szerint őrizzük meg (zárható üvegben vagy zacskóban), ha később beazonosításra lenne szükség.
  5. A csípés helyét fertőtlenítsük alkohollal vagy jódos oldattal.
  6. Figyeljük meg a következő napokban – ha a terület kivörösödik, begyullad, vagy más tünetek jelentkeznek, forduljunk orvoshoz.

Mikor kell orvoshoz fordulni kullancscsípés után?

Nem minden kullancscsípés igényel orvosi ellátást, de vannak olyan esetek, amikor mindenképp indokolt:

  • Ha a kullancs nem jött ki teljes egészében, és része (pl. feje) benne maradt a bőrben
  • Ha a csípés környéke begyullad, fájdalmas, gennyesedni kezd
  • Ha influenzaszerű tünetek jelentkeznek (láz, fáradtság, izomfájdalom)
  • Ha a bőrön kokárda alakú, körkörös vörös folt (ún. erythema migrans) jelenik meg – ez a Lyme-kór egyik első jele
  • Ha a csípés után néhány héttel ízületi fájdalmak, idegrendszeri tünetek (zsibbadás, fejfájás, látászavar) alakulnak ki

Mi a Lyme-kór, és miért fontos időben felismerni?

A Lyme-kór (borreliosis) a Borrelia burgdorferi baktérium által okozott fertőző betegség, amelyet a fertőzött kullancsok terjesztenek. Kezeletlenül súlyos szövődményekhez vezethet – például ízületi gyulladás, idegrendszeri problémák, szívritmuszavarok is kialakulhatnak.

Az első tünetek általában a csípést követő 1-4 héten belül jelentkeznek, és sokszor megtévesztően enyhék: fáradtság, hőemelkedés, nyirokcsomó-duzzanat, majd később a jellegzetes bőrpír.

Mikor érdemes laboratóriumi vizsgálatot kérni Lyme-kórra?

A Lyme-kór szerológiai vizsgálata (vérvétel útján) az ellenanyagokat mutatja ki. Az ellenanyag-termelés azonban időbe telik, ezért a vérvizsgálat leghamarabb a csípés után 2-3 héttel ad megbízható eredményt.

Javasolt a laborvizsgálat, ha:

  • A csípés után pár héttel tünetek jelentkeznek (pl. bőrpír, fáradtság, ízületi fájdalom)
  • A páciens nem emlékszik csípésre, de gyanús tünetei vannak
  • A Lyme-kór korábbi fertőzés gyanúja fennáll
  • Szakorvos javasolja a tesztet a klinikai kép alapján

Hogyan védekezzünk a kullancsok ellen?

  • Kiránduláskor viseljünk hosszú nadrágot, zárt cipőt, világos ruhát – így könnyebb észrevenni a kullancsokat
  • Használjunk kullancsriasztó spray-t vagy krémet a bőrre és ruházatra
  • Természetjárás után mindig ellenőrizzük a testünket – különösen a hajas fejbőrt, nyakat, fülek mögötti részt, hónaljat, térdhajlatot, deréktájat
  • Kutyát, macskát rendszeresen kezeljünk kullancs elleni szerekkel
  • Tartsuk karban a kertet: vágjuk a füvet, ritkítsuk a bokrokat

Ha bizonytalan, kérjen segítséget!

Nem minden csípés vezet fertőzéshez, de jobb az elővigyázatosság. Ha bizonytalan abban, hogy sikerült-e eltávolítani a kullancsot, ha szokatlan tüneteket észlel, vagy csak szeretné kizárni a Lyme-kór lehetőségét, ne halogassa a kivizsgálást.